Rastlinstvo a živočíšstvo
v lesoparku Háj-Nicovô

Babôčka pávooká

Aglais io

Babôčka pávooká

Ľudovo ju voláme aj pávie oko, je to motýľ z čeľade babôčkovité (Nymphalidae). Vajíčka kladie zavčasu na jar. Húsenice sú čiernej farby so šiestimi radmi ostnatých hrotov a s radom bielych bodiek. Dospelé jedince (imága) sa živia nektárom z kvitnúcich rastlín, nepohrdnú ani miazgou stromov či hnilým ovocím.

Žije takmer všade. Nájdeme ju v nížinných oblastiach, na záhradách, ale aj na horských lúkach. Odolná je aj voči nepriaznivým vplyvom ľudskej činnosti a zásahom do prírody. Kým iné živočíchy, motýle nevynímajúc, si takéto zásahy tvrdo odskákali a ich populácia sa postupne zmenšila, babôčka pávooká vzdoruje zmenám veľmi hrdinsky.

Aj keď je pravda, že ak by vedela rozprávať, asi by nás nepekne vyhrešila, že jej najkrajšie lúky a polia zastaváme obytnými domami a obchodnými centrami. Nepokosený trávnik je pre babôčky raj na zemi.

Viete, že?
Sfarbenie a pávie oká na krídlach babôčky nemajú len estetickú, ale predovšetkým ochrannú funkciu. Ich úlohou je vystrašiť nepriateľa. Predátor si má myslieť, že sa na neho pozerá oveľa väčšie a nebezpečnejšie zviera. Ak chce byť babôčka na chvíľu nenápadná, odpočíva s krídlami spojenými tak, že ich kresbu vôbec nevidno. Vyzerá pri tom trochu ako suchý list. Aj táto taktika slúži ako obranný mechanizmus pred nepriateľom. Nemá vystrašiť, ale maskovať.

↑ Hore