Rastlinstvo a živočíšstvo
v lesoparku Háj-Nicovô

Baza čierna

Sambucus nigra

Baza čierna

Baza čierna (Sambucus nigra) je ker pochádzajúci z Európy, severnej Afriky a juhozápadnej Ázie. Patrí do čeľade pižmovkovité (Adoxaceae) a je známy svojimi liečivými vlastnosťami.

V minulosti bola veľmi hodnotnou a hojne využívanou rastlinou. Šťava z plodov sa používala na farbenie tkanín alebo na výrobu kompótov, sirupov, vína a likérov. Súkvetie sa obaľovalo v cestíčku a pieklo ako palacinky.

Všetky časti rastliny sa používali v ľudovom liečiteľstve – na zmiernenie bolesti zubov, horúčky alebo kašľa, na popáleniny, na zastavenie krvácania z nosa atď.

V minulosti mala baza svoje nenahraditeľné miesto vo folklóre a mytológii. Verilo sa, že dokáže odohnať zlých duchov a ochrániť pred chorobami. Bývala ochrannou rastlinou proti čiernej mágii a bosorkám. Verilo sa aj, že chráni pred ohňom a údermi blesku. Preto sa často pestovala v záhradách, pri domoch a pri stodolách.Taktiež symbolizovala smrť (čierne plody) i zrodenie (biele kvety).

Plody bazy čiernej sú dôležitým zdrojom potravy pre zvieratá. Majú vysoký obsah živín a sú obľúbenou potravou napríklad pre vtáky ako sú drozdy a škorce.

Napriek mnohým výhodám môže byť baza jedovatá, ak sa konzumuje surová alebo nezrelá. Listy, kôra, korene i plody rastliny obsahujú glykozid sambunigrín, ktorý po zlúčení so žalúdočnými šťavami vytvára kyanovodík. Ten môže spôsobiť nevoľnosť, zvracanie a hnačku. Správne tepelne pripravené produkty z bazy čiernej sú však bezpečné na konzumáciu.

↑ Hore