Rastlinstvo a živočíšstvo
v lesoparku Háj-Nicovô

Muchotrávka červená

Amanita muscaria

Muchotrávka červená

Muchotrávka červená (Amanita muscaria) je jedovatá huba z čeľade muchotrávkovité (Amanitaceae). Rastie od augusta do novembra, v ihličnatých aj v listnatých lesoch, a to dosť hojne. Je rozšírená v celom miernom pásme severnej pologule, ale i v severnej Afrike a v Austrálii.

Má charakteristický vzhľad s jasne červeným klobúkom, ktorý je pokrytý bielymi bradavičkami. Hlúbik je biely, valcovitý, hore užší, dolu širší. V hornej tretine má výrazný biely alebo žltkastý prsteň.

Je to najkrajšia huba našich lesov a pozná ju takmer každé dieťa, keďže sa často objavuje aj v rozprávkových knižkách ako dekoratívny prvok v ilustráciách lesných zátiší.

Má dlhú históriu používania v tradičných šamanských praktikách, v kultúrach ako sú Sámovia v severnej Európe a Ainovia v Japonsku. Verilo sa, že má duchovné a liečivé vlastnosti a používala sa pri rituáloch na komunikáciu so svetom duchov.

Napriek tradičnému používaniu je muchotrávka červená jedovatá huba, ktorá môže pri požití veľkého množstva spôsobiť vážne ochorenie alebo smrť. Obsahuje toxíny ako muscimol a kyselinu ibotenovú, ktoré môžu spôsobiť zvracanie, hnačku a halucinácie.

V minulosti sa plodnice muchotrávky červenej lúhovali v mlieku a to sa následne používalo ako lapač múch.

Je dôležitou súčasťou mnohých lesných ekosystémov, pretože vytvára symbiotický vzťah so stromami a pomáha rozkladať organické látky v pôde. Je tiež zdrojom potravy pre niektoré živočíchy, ako sú soby a veveričky.

↑ Hore