Rastlinstvo a živočíšstvo
v lesoparku Háj-Nicovô

Ostružina černicová

Rubus plicatus

Ostružina černicová

Ostružina černicová (Rubus plicatus) je druh ostružiny pochádzajúci z Euroázie, ktorý bol rozšírený aj do iných častí sveta, vrátane Severnej Ameriky. Je to trvalka z čeľade Rosaceae, ľudový názov je černica, podľa chutných čiernych plodov, ktoré postupne dozrievajú od neskorého leta do jesene.

Je to nízky opadavý ker s poliehavými konármi, ktoré majú riedke ostne. Má veľké trojdielne vrúbkované listy a vytvára biele alebo ružovkasté kvety, ktoré kvitnú začiatkom leta.

Jej listy, napriek tomu, že sú dnes už málo známym bylinkovým materiálom, boli cenné a používané pred mnohými storočiami. Ako prví ich opísali starogrécki lekári Hippokrates a Dioscorides, ktorí si všimli ich sťahujúce a protihnačkové účinky. Na začiatku 20. storočia nemecký lekár Gerhard Madaus zistil, že majú pozitívny vplyv aj na hladinu glukózy v krvi.

Listy ostružiny sa dodnes používajú na liečbu rôznych ochorení vrátane hnačky, úplavice a hemoroidov. Niektoré štúdie tiež zistili, že má protizápalové a protirakovinové účinky.

Plody sú jedlé, obsahujú prospešné vitamíny a minerálne látky. Majú príjemnú sladkokyslú chuť. Môžu sa konzumovať čerstvé alebo sa spracovávajú do džemov, želé a dezertov.

Ostružina je dôležitým zdrojom potravy pre voľne žijúce vtáky a malé cicavce. Môže tiež poskytovať životné prostredie a úkryt pre živočíchy a pomáha zabraňovať erózii pôdy.

V niektorých častiach sveta sa ostružina stala inváznym druhom, ktorý sa rýchlo šíri a vytláča pôvodné rastliny. Môže vytvárať husté porasty, ktoré sa ťažko kontrolujú a môžu narušiť ekosystémy.

↑ Hore