Rastlinstvo a živočíšstvo
v lesoparku Háj-Nicovô

Betonika lekárska

Betonica officinalis

Betonika lekárska

Betonika lekárska (Betonica officinalis) je trváca bylina z čeľade hluchavkovité (Lamiaceae). Rozšírená je v Európe, severozápadnej Afrike, Malej Ázii a na Kaukaze. Na Slovensku rastie roztrúsene v teplomilných dúbravách a lesných lemoch, na lúkach a pastvinách od nížin do podhorí, vzácne aj v horách. Kvitne od júla do augusta.

Už od staroveku bola považovaná za významnú liečivú a magickú rastlinu. O úžitku betoniky bolo spísaných mnoho dobových traktátov: bola napríklad prikladaná na rany (a to aj po uštipnutí hadom), používala sa ako podporný prostriedok

proti rôznym chorobám a verilo sa, že jej nosenie prináša šťastie a lásku. Sadila sa pri dome, aby odvracala mrzutosti. V súčasnosti sa používa stále. „Čarovné vlastnosti“ betoniky boli v dnešnom období prekryté účinkami rýdzo fytoterapeutickými. Podáva sa predovšetkým v čajových zmesiach.

Obsahuje rôzne zlúčeniny vrátane flavonoidov, alkaloidov, tanínov a silíc. Tieto zlúčeniny sú zodpovedné za liečivé vlastnosti byliny. Používa sa na liečbu rôznych stavov vrátane úzkosti, stresu, depresie, bolesti hlavy, tráviacich problémov a dýchacích problémov. Používa sa tiež ako mierne sedatívum a ako tonikum pre nervový systém.

Betonika má mierne horkastú chuť a možno ju použiť ako korenie do polievok, dusených pokrmov a omáčok. Používa sa aj ako prírodné farbivo na vlnu, dodáva jej žltú alebo zelenkastú farbu. Účinkuje aj ako repelent proti hmyzu a ako prírodný liek na kožné ochorenia, akými sú ekzém a psoriáza.

↑ Hore