Rastlinstvo a živočíšstvo
v lesoparku Háj-Nicovô

Borovica lesná

Pinus sylvestris

Borovica lesná

Borovica lesná (Pinus sylvestris) patrí do čeľade borovicovité (Pinaceae). Vyskytuje sa v Európe, Ázii a Severnej Amerike. Je to ihličnatý strom s hlbokým koreňovým systémom.

Má vysoko posadenú korunu a dorastá do výšky 20 až 40 m a dožíva sa až 700 rokov. Ihlice sú dlhé 4 – 8 cm a vyrastajú vo zväzkoch po dvoch. Kmeň má charakteristickú oranžovohnedú kôru so šupinatými plátmi, ktoré sa nepravidelne odlupujú.

Je to odolný strom, ktorý dokáže prosperovať v drsných podmienkach. Často sa používa pri zalesňovaní poškodených oblastí.

Má hodnotné drevo, ktoré sa používa na stavbu domov, nábytku, podláh a iných konštrukcií. Je tiež používané na výrobu pilín a štiepok na kúrenie.

Obsahuje látky, ktoré majú liečivé účinky, ako napríklad vitamín C, minerály, antioxidanty a flavonoidy. V tradičnej medicíne sa používa na liečbu dýchacích ťažkostí, infekcií močových ciest a ďalších ochorení. Využíva aj v kozmetike a parfumérii.

Zohrávala dôležitú úlohu v mnohých kultúrach, symbolizuje odolnosť, vytrvalosť a dlhovekosť.

Vo Fínsku sa borovica lesná považuje za národný strom a je oslavovaná v literatúre, umení a hudbe.

Nedávny výskum ukázal, že borovica lesná môže mať dôležitý ekologický prínos kvôli jej schopnosti viazať uhlík. Hospodárskym prínosom tejto dreviny je jej bioenergetický potenciál.

↑ Hore