Rastlinstvo a živočíšstvo
v lesoparku Háj-Nicovô

Diskovník múrový

Xanthoria parietina

Diskovník múrový

Diskovník múrový (Xanthoria parietina) známy aj ako oranžový lišajník, je jasne žltý alebo oranžový lupeňovitý lišajník, ktorý je rozšírený v mnohých častiach sveta.

Je veľmi prispôsobivý – môže rásť na rôznych substrátoch vrátane skál, kôry, pôdy a umelých štruktúr, ako sú budovy a steny.

Diskovník je schopný produkovať mnoho sekundárnych metabolitov vrátane kyseliny usnovej, ktorá má antibakteriálne a antimykotické vlastnosti.

V tradičnej medicíne sa už po stáročia používa na liečbu rôznych ochorení vrátane porúch trávenia, dýchacích problémov a kožných ochorení.

Je zdrojom potravy pre mnohé živočíchy, napr. jelene, slimáky a niektoré druhy hmyzu.

Využíva sa aj ako prírodné farbivo, ktoré vytvára rôzne žlté a oranžové odtiene. Už stáročia sa používa pri farbení textilu.

Diskovník vytvára nepohlavné rozmnožovacie štruktúry nazývané soredia, čo sú malé zhluky riasových buniek a hubových hýf, ktoré sa môžu šíriť vetrom alebo vodou.

Diskovník múrový bol predmetom mnohých ekologických, genetických a biochemických štúdií, vďaka čomu je dôležitým modelovým organizmom pre pochopenie biológie lišajníkov.

↑ Hore