Rastlinstvo a živočíšstvo
v lesoparku Háj-Nicovô

Hríb smrekový

Boletus edulis

Hríb smrekový

Hríb smrekový (Boletus edulis) je veľmi obľúbená huba z čeľade hríbovité (Boletaceae). Rastie od polovice júna do novembra, najmä však na jeseň. Vyskytuje sa v celom miernom pásme severnej pologule. Rastie v hlbokých lesoch, na lesných okrajoch i pri lesných cestách,

od nížin po vysokohorské oblasti, najčastejšie vo výške 300 – 900 m n. m.

Je to mykorízna huba viazaná predovšetkým na smrek, za určitých podmienok môže vytvoriť mykorízu aj s brezou, dubom a bukom, prípadne s inými listnatými stromami.

Klobúk je široký 5-20 cm, spočiatku je belavý, neskôr hnedý. Dužina je biela, v mladosti pevná, v starobe vatovitá, na reze nemení farbu.

Považuje sa za jednu z najchutnejších húb na svete. Má príjemnú hríbovitú chuť a mäsitú konzistenciu. Medzi hubármi je veľmi obľúbená, pretože obyčajne rastie vo veľkých množstvách a neraz vytvára veľmi veľké plodnice. Používa sa do rôznych jedál vrátane polievok, dusených pokrmov a omáčok. Je vhodná na sušenie i na mrazenie.

Je bohatým zdrojom vitamínov a minerálov, vrátane vitamínu D, draslíka a medi.

Zámena je možná s hríbom dubovým (Boletus reticulatus), ktorý sa však odlišuje výraznou sieťkou na hlúbiku a matným klobúkom. Je takisto jedlý. Zameniť si ho môžete aj s nejedlým a odporne horkým podhríbom žlčovým (Tylopilus felleus), s ktorým často rastie v rovnakých lokalitách.

V niektorých kultúrach sa hríb smrekový považuje za symbol šťastia a prosperity.

↑ Hore