Rastlinstvo a živočíšstvo
v lesoparku Háj-Nicovô

Kozák osikový

Leccinum albostipitatum

Kozák osikový

Kozák osikový (Leccinum albostipitatum) je druh huby z čeľade hríbovité (Boletaceae). Bežne sa vyskytuje v Európe i Severnej Amerike, kde rastie v mykoríze najmä s topoľom osikovým. Klobúk má oranžovohnedej farby, najprv je polguľovitý, potom klenutý a napokon vankúšovite rozprestretý. Na povrchu je jemne plstnatý. Dužina i hlúbik sú biele no po rozkrojení sa ich farba mení najprv na bridlicovo lilavú, neskôr na hnedočervenú až sivočiernu.

Kozák osikový je výborná jedlá huba s jemnou orieškovou chuťou. Podobne ako iné jedlé huby by sa však mal pred konzumáciou tepelne upraviť.

Má veľa ľudových názvov, ako napríklad červený kozák, červený janko, janík, janek, husár, honvéd, osikovec, osičniak, osičník, osikáč, červený pán.

Domorodé kmene v Severnej Amerike tradične používajú kozák osikový na liečebné účely vrátane liečby ochorení dýchacích ciest, bolestí hlavy a infekcií.

Kozák osikový nepodlieha druhovej ochrane, ale podobne ako mnohé iné druhy húb je zraniteľný kvôli strate a degradácii biotopov.

↑ Hore