Rastlinstvo a živočíšstvo
v lesoparku Háj-Nicovô

Kukučka jarabá

Cuculus canorus

Kukučka jarabá

Vidieť kukučku v prírode je veľmi ťažké, za to jej spev pozná určite každý z nás. Jej typické „kuku“ sa nám všetkým spája s jarným obdobím. Kukučka patrí medzi prísne sťahovavé vtáky. Prilieta k nám neskoro na jar, koncom apríla-začiatkom mája, ale odlieta medzi prvými, už v auguste. Jej zimovisko je v Afrike.

Osídľuje všetky typy biotopov, okrem husto osídlených oblastí od nížin až po vyššie položené miesta. U mnohých národov sa s kukučkou spája mnoho povestí. Takmer všetky sú spojené s jej neobyčajným a veľmi zaujímavých správaním, ktoré nazývame hniezdnym parazitizmom.

Čo to vlastne znamená? Aby kukučka dokázala zabezpečiť svojim potomkom budúcnosť, tak znáša vajíčka do cudzích hniezd a o svoje potomstvo sa nestará, nestavia si ani hniezdo. Kukučka si svojich adoptívnych (náhradných) rodičov vyberá dôkladne. Najčastejšie sú to trsteniariky, oriešky, žltochvosty, strakoše, trasochvosty, strnádky alebo mucháriky. Do hniezda znáša vždy len jedno vajce, ktoré je rôznej farby a vzhľadu, v závislosti od hostiteľského druhu.

Viete, že?
Za desiatky tisíc rokov sa vyvinuli viaceré línie kukučiek, ktoré sa špecializujú na určitý hostiteľský druh. Kukučka sa svojím vzhľadom podobá na jastraba krahulca, čo jej pomáha pri odlákaní hostiteľského druhu.

↑ Hore