Rastlinstvo a živočíšstvo
v lesoparku Háj-Nicovô

Kyslička obyčajná

Oxalis acetosella

Kyslička obyčajná

Kyslička obyčajná (Oxalis acetosella), známa aj ako lesný šťavel, je druh kvitnúcej rastliny z čeľade šťavelovité (Oxalidaceae). Rastie v chladných oblastiach mierneho pásma severnej pologule vrátane Severnej Ameriky, Európy a Ázie. Má srdcovité listy, ktoré sú rozdelené na tri lístky, čo jej dáva vzhľad trojlístka. Listy sú často zafarbené do fialova alebo červenohneda.

Je známa svojou kyslou chuťou, ktorá pochádza z prítomnosti kyseliny šťaveľovej. V malých množstvách je kyselina šťaveľová neškodná, ale vo veľkých množstvách môže byť toxická.

Rastlina sa v minulosti používala na medicínske účely vrátane liečby skorbutu vďaka vysokému obsahu vitamínu C. Používala sa aj ako diuretikum a na liečbu horúčky a zápalov.

Je obľúbenou ingredienciou v kuchyni, najmä v škandinávskej a východoeurópskej. Pridáva sa do šalátov, polievok a omáčok.

Rastlina je tiež obľúbenou okrasnou rastlinou vďaka svojim atraktívnym listom a jemným bielym alebo ružovým kvetom. Často sa používa v skalkách a lesných záhradách.

Kyslička je dôležitým zdrojom potravy pre mnohé zvieratá vrátane jeleňov, zajacov a veveričiek.

↑ Hore