Rastlinstvo a živočíšstvo
v lesoparku Háj-Nicovô

Lieska obyčajná

Corylus avellana

Lieska obyčajná

Lieska obyčajná (Corylus avellana), je opadavý ker alebo malý strom z čeľade brezovité (Betulaceae). Pochádza z Európy a západnej Ázie.

Liesky sa pestujú už tisíce rokov a spomínajú sa dokonca aj v Biblii. Starí Gréci a Rimania si ich cenili pre ich chuť a výživovú hodnotu.

Lieskové orechy sú dôležitou obchodnou plodinou v mnohých častiach sveta vrátane Turecka, Talianska, Španielska a Spojených štátov. Sú vynikajúcim zdrojom zdravých tukov, bielkovín a vlákniny, ako aj vitamínov a minerálov, ako je vitamín E, meď a mangán. Často sa používajú pri pečení a sú hlavnou zložkou mnohých dezertov. Azda najznámejším produktom, ktorý je vyrobený z lieskových orechov je Nutella.

Okrem toho, že lieskové orechy sú chutnou potravinou, používajú sa aj na liečebné účely. Tradične sa používali na liečbu kašľa, podráždenia kože a iných ochorení.

Lieska je významná medonosná rastlina. V záhradníctve sa pestujú vyšľachtené odrody s väčšími plodmi, v parkoch sa vysádzajú kultivary s červenými listami.

Lieskové orechy sú dôležitým zdrojom potravy pre voľne žijúce zvieratá vrátane vtákov, veveričiek a iných drobných cicavcov.

↑ Hore