Rastlinstvo a živočíšstvo
v lesoparku Háj-Nicovô

Líška hrdzavá

Vulpes vulpes

Líška hrdzavá

Zaradenie: cicavce

Veľkosť: 50 – 78 cm, 3 – 10 kg

Dĺžka života: 9 – 12 rokov

Ohrozenie: LC – najmenej ohrozený

Jedna z najbežnejších európskych šeliem s typickým hrdzavým sfarbením a huňatým chvostom. Obýva lesy, poľnú krajinu, vyskytuje sa tiež v blízkosti ľudských sídiel a dokonca miestami aj vo väčších mestách. Aktívna je najmä za súmraku a v noci, no v čase výchovy mláďat aj cez deň.

Loví všetku korisť primeranej veľkosti (hlodavce, zajace, králiky, vtáky), ale zožerie aj bezstavovce, zdochlinu či dokonca ovocie. Líška má zvláštny spôsob lovu, nazývaný myškovanie, pri ktorom jedným alebo niekoľkými prudkými skokmi uloví svoju korisť.

Líšky obývajú podzemné brlohy s rozvetvenou sústavou chodieb s niekoľkými východmi. Obývaný brloh môže byť v 5 – 6 m hĺbke a z nory je cítiť typický líščí zápach. Brloh vystieľajú srsťou a v apríli v ňom líšky rodia 4 – 5 mláďat. Žije samotársky, pár žije spolu iba v čase rozmnožovania a starostlivosti o mláďatá.

Líšky predstavujú hlavného prenášača vírusu besnoty a tiež ochorenia echinokokóza, ktorej pôvodcom je pásomnica (Echinococcus multiocularis). Je poľovnou zverou s celoročnou dobou lovu.

Viete, že?
Pri vzájomnej komunikácii využívajú okrem zvukových signálov aj pachové značky, pričom využíva výlučky zvláštnej pachovej žľazy pri koreni chvosta, tzv. fialky.

Vypočujte si nahrávku hlasu
↑ Hore