Práchnovec kopytovitý
Fomes fomentarius
Práchnovec kopytovitý (Fomes fomentarius), známy aj pod názvom hubáň alebo bakalia, je druh drevokaznej huby, ktorá sa bežne vyskytuje v miernych oblastiach na celom svete. Rastie na živých i odumretých listnatých stromoch, najmä na bukoch a brezách, ale aj na duboch, topoľoch, vŕbach a iných. Plodnice sú kopytovitého tvaru, rastú niekoľko rokov.
Plodnice práchnovca sa už tisíce rokov používajú ako zdroj práchna na zakladanie ohňa. Kus práchnovca mal pri sebe aj ľadový muž Ötzi, ktorého múmia sa našla v roku 1991 v Alpách. Ötzi žil približne pred 5000 rokmi.
V tradičnej medicíne sa používa na liečbu rôznych ochorení vrátane zápalov, infekcií a dokonca aj rakoviny. Moderný výskum potvrdil prítomnosť množstva bioaktívnych zlúčenín v tejto hube.
Je jedným z najobávanejších parazitov horských bukových lesov. Spôsobuje intenzívnu hnilobu napadnutého dreva.
Okrem toho, že je nebezpečným parazitom drevín, je aj dôležitým rozkladačom v lesných ekosystémoch – rozkladá odumreté drevo a vracia živiny do pôdy.
Práchnovec zohrával úlohu v mnohých kultúrach počas celej histórie. V starovekej Číne sa napríklad používal na výrobu papiera a v Japonsku sa z neho vyrábal druh laku. Táto huba sa používala aj pri šamanských rituáloch na Sibíri a v iných častiach severnej Ázie.