Rastlinstvo a živočíšstvo
v lesoparku Háj-Nicovô

Pŕhľava dvojdomá

Urtica dioica

Pŕhľava dvojdomá

Pŕhľava dvojdomá (Urtica dioica), všeobecne známa ako žihľava, je trváca bylina, ktorá pochádza z Európy, Ázie a severnej Afriky, ale vyskytuje sa aj v Severnej Amerike.

Svoj názov dostala podľa jemných chĺpkov na listoch a stonkách, ktoré uvoľňujú chemické látky, ktoré pri kontakte s ľudskou pokožkou vyvolávajú pŕhlenie a následne svrbenie.

Pŕhľava má dlhú históriu používania ako zdroj potravy, najmä v Európe. Listy a stonky sa varia a konzumujú ako výživná zelenina a často sa používajú na prípravu polievok, čajov a pest. Je bohatým zdrojom vitamínov A, C, K a minerálov: vápnika, železa a horčíka. Používa sa aj ako bylinný čaj, ktorý má podľa predpokladov rôzne zdravotné účinky vrátane podpory trávenia, zmierňovania zápalov a posilňovania imunitného systému.

Okrem kulinárskeho využitia sa pŕhľava používa aj na liečebné účely. Má protizápalové vlastnosti a je užitočná pri liečbe ochorení, ako sú artritída, alergie a astma.

Je obľúbenou zložkou prírodných výrobkov orientovaných na starostlivosť o pleť a vlasy. Používa sa ako prírodné tonikum proti vypadávaniu vlasov a lupinám. Stimuluje rast vlasov a zlepšuje zdravie pokožky hlavy.

Vláknité stonky žihľavy sa v minulosti používali na výrobu textílií, od oblečenia až po rybárske siete. Pŕhľava sa tiež používala ako prírodné farbivo, ktoré vytvára odtiene žltej, zelenej a hnedej farby.

↑ Hore