Rastlinstvo a živočíšstvo
v lesoparku Háj-Nicovô

Skokan hnedý

Rana temporaria

Skokan hnedý

Zaradenie: obojživelníky Veľkosť: 8 – 10 cm Dĺžka života: 8 rokov Ohrozenie: LC – najmenej ohrozený

Tento druh patrí medzi naše najbežnejšie druhy žiab. Podľa názvu by sa mohlo zdať, že jeho sfarbenie bude hnedé, no pravdou je, že jeho sfarbenie je mimoriadne rôznorodé (všetky odtiene hnedej od pieskovej, cez sýto hnedú, šedohnedú, zelenú, zelenohnedú, červenkastú až takmer čiernu).

Vyskytuje sa po celom území Slovenska v nadmorských výškach od 220 do 2 200 m n. m. Je lesným druhom, a tak mimo obdobia rozmnožovania túto žabu nájdeme najčastejšie v lesoch. Zimuje na dne vodných nádrží alebo v úkrytoch na súši. Je otužilým druhom. Z našich obojživelníkov sa rozmnožuje medzi prvými. Mnohokrát ho môžeme vidieť aj na snehu či čiastočne zamrznutej vodnej ploche. Ich ťah na miesto rozmnožovania je hromadný. V čase rozmnožovania kladú vajíčka vo forme veľkých zhlukov v blízkosti hladiny.

Na rozdiel od niektorých iných druhov žiab, vydávajú počas rozmnožovania pomerne slabé volanie.

Ako aj iné druhy žiab, živia sa najmä rôznymi druhmi hmyzu a slimákmi. Ich žubrienky sú potravou pre larvy vodného hmyzu, vodných chrobákov a ryby. Dospelé jedince zase pre množstvo druhov vodného vtáctva, hady a tiež vydry.

Viete, že?
V jednej znáške sa nachádza až 1000 – 2500 vajíčok.

↑ Hore